Jak podłączyć kierownicę do Xbox One lub Xbox Series X|S?

Każdy fan wszelkich ściganek i gier samochodowych wolałby korzystać z kierownicy do gier niż ze zwykłego, nudnego pada. Dzięki temu możliwa jest większa precyzja w sterowaniu pojazdem podczas jazdy. Dlatego dziś pokażemy, jak łatwo i szybko podłączyć kierownicę do konsoli Xbox One lub Xbox Series X|S.

Podłączanie kierownicy do Xbox One lub Xbox Series X|S

Przygotowanie

Zanim przejdziemy do podłączenia kierownicy do konsoli, trzeba wziąć pod uwagę kwestie techniczne. Na początek sprawdzamy, czy wybrany sprzęt jest kompatybilny z platformą. Dzięki temu będzie w stanie działać. Drugą kwestią jest to, czy kierownica została stworzona pod sprzęty Microsoftu czy pod wiele systemów.

Czym różnią się te kierownice:

 • Kierownice dedykowane – ich podłączenie jest prostsze. Wystarczy włożyć wtyczkę do wolnego portu USB w konsoli. W przypadku modelów z Force Feedback należy dodatkowo wpiąć kabel zasilający do gniazdka.
 • Kierownice wieloplatformowe – w ich przypadku należy podłączyć urządzenie do oryginalnego pada i konsoli. Może być też konieczny dodatkowy kabel USB (dla Ebox One) lub USB-USB-C (dla Ebox Series X|S)

Następnym krokiem jest wejście na stronę producenta i pobranie odpowiednich sterowników pod kierownicę. Najlepiej zatem podłączyć ją do komputera, by zainstalować je bezpośrednio na urządzeniu. Poprawia to działanie kontrolera, a czasem dodaje nowe opcje.

W przypadku gdy nie radzimy sobie z danym modelem, zawsze możemy zajrzeć do dołączonej instrukcji obsługi. Zawiera ona wszelkie informacje dotyczące instalacji sterowników oraz podłączenia kontrolera do konsoli.

Istotne jest także to, że poszczególne urządzenia mogą się różnić. Jednak przedstawimy najbardziej optymalne rozwiązania, które będą dobre dla większości modeli.

Kontrolery dedykowane

Kontrolery dedykowane pod urządzenie Microsoftu są najłatwiejsze do podłączenia. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak podłączyć kierownicę do konsoli Xbox Series S.

 • Kierownica powinna zostać przytwierdzona do blatu lub specjalnego stojaka. Pedały można chwilowo umieścić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej postawić mniej więcej tam, gdzie potem będą stały.
 • Następnym krokiem jest podłączenie pedałów oraz dodatkowej manetki (jeśli jest w zestawie) do kierownicy.
 • W przypadku usługi Force Feedback należy też podłączyć kabel zasilający.

WAŻNE: należy zadbać o to, by podczas instalacji nikt nie dotykał kierownicy.

 • Po włożeniu wtyczki do wolnego gniazda USB, uruchamiamy konsolę.

WAŻNE: po włączeniu kontrolera kierownica jest kalibrowana poprzez kilka szybkich i mocnych obrotów w pełnym zakresie. Nie trwa to długo. Jednak trzeba zadbać o to, by nikt w tym czasie nie dotykał kierownicy, gdyż może dojść do uszkodzenia ciała lub urządzenia.

 • Teraz należy wcisnąć każdy z pedałów po 2-3 razy, aby doprowadzić do ich prawidłowego wyregulowania.
 • I gotowe. Możemy rozpoczynać grę.

Konfiguracja parametrów kierownica przebiega już z poziomu konkretnej gry albo z aplikacji na Eboxie, jeśli ta jest dostępna.

Kontrolery wieloplatformowe

W przypadku tych kontrolerów podłączanie wygląda na nieco bardziej skomplikowane. Postaramy się jednak przedstawić to prosto i logicznie, by nie było żadnych wątpliwości co do tego, jak prawidłowo podłączyć kierownicę do kontrolera.

Przed rozpoczęciem instalacji należy zakupić przewód, dzięki któremu podłączymy pad i kierownicę.

 • Kierownica powinna zostać przytwierdzona do blatu lub specjalnego stojaka. Pedały można chwilowo umieścić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej postawić mniej więcej tam, gdzie potem będą stały.
 • Następnym krokiem jest podłączenie pedałów do kierownicy, a samej kierownicy do wolnego gniazda USB.
 • Włączamy konsolę.
 • Kierownicę należy podłączyć do wyłączonego pada. Włącza się lampka kontrolna na kierowcy.
 • Urządzenie jest gotowe do gry.

Konfiguracja parametrów kierownica przebiega już z poziomu konkretnej gry albo z aplikacji na Eboxie, jeśli ta jest dostępna. Wygląda zatem to już podobnie, jak w przypadku kontrolerów dedykowanych.

Jeśli chodzi o różnice w podłączeniu do poszczególnych kontrolerów, to jest tylko jedna: rodzaj kabla USB, jakiego użyjemy do podłączenia pada z kierownicą.

Podsumowanie podłączenia kierownicy

Widać zatem, że samo podłączenie kierownicy zarówno w przypadku kontrolerów dedykowanych, jak i wieloplatformowych jest niezwykle proste. Wystarczy trzymać się naszego krótkiego poradnika, by samodzielnie to zrobić. A w razie wątpliwości zawsze można zajrzeć do instrukcji dołączonej do opakowania urządzenia.

Jeśli jednak instrukcja nie będzie w stanie nam pomóc, zawsze możemy zajrzeć bezpośrednio na stronę producenta do zakładki FAQ, gdzie będą zawarte najczęstsze pytania i odpowiedzi. To już powinno rozwiać nasze wątpliwości.

Ponadto warto regularnie aktualizować oprogramowanie na naszych urządzeniach, gdyż dzięki temu będą w stanie sprawnie działać i dobrze nam służyć podczas codziennej rozgrywki. Często bowiem problem można rozwiązać, dzięki aktualizacji zarówno kierownicy, jak i samej konsoli.

Zostaw komentarz